Lęk – pokonaj go! To właśnie Fenomen Kobiecości

pixabay.com

To właśnie Fenomen Kobiecości. Zapraszam na rozmowę o lęku:

– Nie lubię konfrontacji i kłótni. Wiem, że one czasami oczyszczają atmosferę, ale ja… się ich boję. Wpadam w poczucie winy, nawet jak „na rozum” wiem, że mam rację. I wtedy gdy zdaję sobie sprawę z tego, że mam prawo mieć własne zdanie… Ono może się różnić od zdania drugiej osoby. Ale mimo wszytko nie lubię.

Jestem w stanie zrobić wiele, żeby nie dopuszczać do gniewu, złości i nieporozumień

– łkała Kobieta przytulając się do pnia dębu.

– To ciężka sprawa – zasmucił się dąb – kiedy czujesz lęk i w obawie przed eskalacją kłótni nie działasz, wpadasz w pułapkę. Rezygnujesz z siebie, swoich praw… Wiem, że złość to niemiłe uczucie, obawa przed czyjąś agresją czy po prostu wybuchem emocji nie jest najmilszą sprawą, ale…

jak nie zawalczysz o siebie, to staniesz się ofiarą

To zamiast stanąć w obronie własnych granic, dopuścisz do tego, żeby ktoś je bezkarnie naruszał.

Dobrze, że masz świadomość tego, że twoje zdanie, twój sposób widzenia różnych spraw może się różnić od widzenia tego przez innych. Tak, to jest normalne, że każdy ma swoją perspektywę. Mimo lęku – zawalcz o swoją. Nie po to, żeby na kimś wymusić zmianę, ale po to, żeby chronić siebie, swoją przestrzeń…

– Och, kochany jesteś dębie, ale ja się boję. To lęk mnie powstrzymuje.

– Możesz działać mimo lęku. Możesz walczyć bojąc się, ale walcz.

Życie nie składa się tylko z miłych sytuacji. Te niemiłe są jego nieodłączną częścią. Kiedy unikasz konfrontacji, to zachowujesz się jak małe dziecko, które zakrywa rączkami oczy i myśli że go nie ma, że go nie widać, bo ono nie widzi. Problem zostaje, a nawet powiem więcej – on się rozrasta jak nie pielone chwasty w twoim ogródku. Możesz udawać, że ich nie widzisz, bo boisz się je pielić. Tylko w pewnym momencie zabraknie miejsca na kwiaty, które pragniesz podziwiać i pielęgnować.

Dlatego zadbaj o siebie mimo lęku. Uznaj, że lęk jest częścią twojego życia. I działaj nawet wtedy, kiedy się boisz. Jeśli osoba, z która obawiasz się konfrontacji jest mądra, wtedy po chwilowej burzy razem znajdziecie wyjście z trudności. Ale jeśli ta osoba chce tobą zawładnąć – tym bardziej zawalcz o siebie.

– Tak… Lęk, obawa, strach, unikanie niemiłych sytuacji nie pomogły mi w pokonywaniu trudności. Teraz myślę, że moja siła może wyniknąć tylko z odwagi działania.

I wiesz co, jak częściej będę pokonywać lęk, to szybciej oswoję się z takimi wyzwaniami. I choć sytuacje nie będą miłe, to przynajmniej szybciej je będę miała za sobą!

– I to w tobie lubię najbardziej! Masz w sobie mądrość i odwagę. Czasem tylko potrzebujesz się wyżalić, ale tylko po to, by z większą mocą iść na przód!

To właśnie Fenomen Kobiecości

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Jak często spotykamy ludzi, którzy mają większą od naszej siłę przebicia?

Wydają się być bardziej hardzi, odważni, przebojowi, władczy… Czasem przez to wydają nam się mądrzejsi. Albo, jak u Kobiety z dzisiejszej historii, wywołują lęk i strach.

Niestety, ale wciąż łatwo jest spotkać ludzi, którzy chcą nas zniewolić. Czynią to groźbami, osądami, poniżaniem nas, szantażem emocjonalnym. Często są to ludzie dla nas ważni… mężowie, partnerzy, czasem i rodzice, bywa że dzieci.

Większość Kobiet, które znam, to osoby pełne empatii, wrodzonej wrażliwości, ciepła. Wychowywane na opiekunki domowego ogniska, mamy przebaczać, być wyrozumiałe, słuchać się mądrzejszych, tak, jakby nasze własne zdanie, wiedza czy mądrość się nie liczyły…

W relacji z osobami dążącymi do dominacji przegrywamy.

Wygrywa lęk przed gniewem, złością i przyszłością. Wydaje się, że łatwiej będzie przetrwać niż zawalczyć o siebie.

Nic bardziej mylnego!

Z dwóch powodów:

Po pierwsze osobniki, które szantażują i chcą budować nasz wspólny związek na naszym lęku są same zalęknione, z niskim poczuciem własnej wartości, potrzebują kimś rządzić, żeby poprawić swój wizerunek. Agresor jest silny tylko wtedy, kiedy uda mu się zasiać lęk w drugiej osobie i nią zarządzać. Wtedy czuje się pewny siebie i rośnie jak chwast w ogródku. Za naszym przyzwoleniem… bo przecież jesteśmy takie empatyczne! No i pozwalamy, żeby naszymi sercami i umysłami zarządzał lęk.

Tymczasem warto takiego osobnika pozbawić złudzeń, że jest groźny.

Wyrażając śmiało swoje zdanie, idąc własną drogą, konfrontującego ze złem, które wyrządza, zmuszając do ponoszenia konsekwencji tego, ze nas rani. Jest to wysiłek, który warto podjąć. Mimo lęku! A może nawet właśnie dlatego, że się boimy! Żeby ten strach z naszego życia przepędzić! Naprawdę łatwiej zawalczyć o siebie niż żyć w poniżeniu i leku!

Po drugie lęk wydaje się przeszkodą nie do pokonania. Strach paraliżuje działania. Obawa przed konfrontacją i wyrwaniem chwasta jest tak irracjonalnie wielka, że wydaje się być większa niż… chęć bycia wolną osobą.

Łatwiej jest być sobą niż pozwolić na niszczenie życia.

Wystarczy działać mimo lęku, przyjąć do wiadomości, że lęk jest częścią naszego funkcjonowania. I chronić siebie, nawet bojąc się. Nie znam człowieka, który niczego by się w życiu nie bał. Jeśli ktoś tak twierdzi, to kłamie. Lęk jest częścią życia.

Od nas tylko zależy, czy mu się poddamy, czy przepraszam za sformułowanie „olejemy”, zdystansujemy się i zawalczymy o siebie. Mamy do tego prawo. Ba! Mamy nawet obowiązek o siebie zadbać. W końcu to, że jesteśmy na tej ziemi do czegoś nas zobowiązuje!

Działaj mimo lęku Fenomenalna Kobieto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *